Projekts “Kaņepju sēklu produktu ražotnes izveide”

Publiskais finansējums: 11257.86 EUR

SIA “Spelta”  ir ģimenes uzņēmums , tās dibinātāji ir brālis un māsa- Mareks Bērziņš un Iveta Pāvula. Gados jaunie uzņēmēji ir ieguvuši daudzpusīgu pieredzi, galvenokārt laukaugu audzēšanā.  2015.gada aprīlī tika pieņemts lēmums izveidot jaunu uzņēmumu “Spelta”, lai veidotu sadarbība ar jau esošo zemnieku saimniecību “Lojas”- atpazīstamu, kā lielu graudkopības saimniecību. Mērķis bija uzsākt darbu pie kaņepju sēklu audzēšanas un pirmapstrādes. Papildus tam, bija jārisina jautājumi, kas saistīti ar kaņepju sēklu un pārstrādes produktu pārdošanas iespējām, tirgus izpēti, preču zīmola izveidi , iepakojumu, mājas lapas izstrādi . Nu šis posms ir veiksmīgi noslēdzies!  Ieguldot  savas prasmes un lielu darbu, kā arī papildinot finanšu ieguldījumus ar LEADER programmas dotajām iespējām,  SIA “Spelta” ir sasniegusi nosprausto, tuvāko mērķi. Par iegūto finansējumu tika iegādāts kaņepju sēklu lobītājs, malšanas iekārta, eļļas spiede un filtrēšanas bloks.

Šobrīd uzņēmums veic intensīvu darbu, lai paplašinātu sadarbības partneru  loku. Tiek piedāvāta bioloģiski un konvencionāli audzēta pārtikas izejviela – kaņepju sēklas un jau gatavi produkti. Ir izveidots zīmols “Loja” un  šobrīd tiek piedāvāti  3 šā zīmola produkti: kaņepju eļļa, proteīna pulveris un lobītes kaņempju sēklas. Īsi raksturojot produktu vērtību ir jāpiemin, ka kaņepju eļļa izceļas ar lielu daudzumu neaizvietojamo taukskābju omega 3 un omega 6, kas ir vairāk kā citās augu izcelsmes eļļās. Svarīga ir arī taukskābju proporcija 1:3, kas tiek uzskatīta par optimālu cilvēka veselībai. Savukārt lobītās kaņepju sēklas ir produkts augošiem un aktīviem cilvēkiem, tas satur bagātīgu olbaltumvielu daudzumu un neaizvietojamās taukskābes, bet kaņepju proteīna pulverī olbaltumveilu koncentrācija ir vēl augstvērtīgāka.

Kā radās ideja tieši par kaņepju audzēšanu?

Iveta stāsta: “pati ideja radās sakrītot vairākām likumsakarībām. Jau kādu laiku vēlējos pamainīt kautko savā profesionālajā darbībā, darīt  ko citu! Apspriežoties ar ģimeni, kurā visi ir lauksaimnieki, nonācām pie secinājuma, ka katra jauna lieta saimniecībai lieti noder. Ņemot vērā, ka infrastruktūra saimniecībā jau bija labi sakārtota un ir iespējams visu veikt no A līdz Z, faktiski pietrūka tikai pati ražošana.Iekopām arī nelielu kaņepju lauku. Sākumā tas bija tikai eksperiments kā no sēklas zemē nonākt līdz gatavam produktam, bet inerese un azarts radās!

Uzņēmumam ir radīta mājas lapa www.loja.lv. Tā ir gaumīga , lietotājiem viegli saprotama.

Ar sirsnību un lepnumu uzņēmēji saka: “Jau trešajā paaudzē mēs kopā priecīgi dzīvojam un saimniekojam. No piemājas biešu vagām esam izauguši līdz krietnai saimniecībai Ziemeļvidzemē.Mēs esam īsti mazsalacieši un ticam, ka vislabākais mums ir tas, kas audzis mūsu pašu zemē!”

No drosmīgas idejas un eksperimenta ir radīts uzņēmums, kas nodrošina darba vietas un raugās eksporta virzienā. Lai izdodās!

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests